Laminacja brwi oraz rzęs to coraz popularniejsza metoda stylizacji w Polsce. Coraz więcej kobiet decyduje się na ten mało inwazyjny oraz stosunkowo krótki zabieg. Wiele z nich nie zastanawia się nad potencjalnymi skutkami ubocznymi. A co jeśli kobieta, która ma poddać się zabiegowi laminacji brwi i/lub rzęs jest w ciąży? Czy to dyskwalifikuje ją z przystąpienia do zabiegu?
Brwi i rzęsy w ciąży – jak bezpiecznie poddać się stylizacji?
To pytanie, jest zadawane przez niemalże każdą entuzjastkę stylizacji brwi i/lub rzęs. Mimo, że nie znaleziono dotychczas wpływu stylizacji brwi, czy rzęs na ciążę, to przy każdym zabiegu kosmetycznym, niezależnie jakiemu zabiegowi poddaje się kobieta w ciąży, wskazana jest ostrożność. Jeśli nie masz pewności, w kwestii bezpieczeństwa danego zabiegu skonsultuj to ze swoim lekarzem, który udzieli Ci porady i odpowie na nurtujące pytania.

Laminacja brwi w ciąży – czy można?
Laminacja brwi to zabieg, przy którym ekspozycja na różne związki chemiczne i substancje zawarte w preparatach jest stosunkowo wysoka, a Stylistka w celu zapewnienia odpowiedniego efektu wizualnego, używa najczęściej trzech mocno chemicznych preparatów, które mają szeroki, niekoniecznie przyjazny dla organizmu przyszłej mamy skład. Wszystkie te preparaty, mają bezpośredni kontakt ze skórą, przez co potencjalne wystąpienie reakcji alergicznej jest wysokie.
Laminacja rzęs w ciąży – czy można?
Reakcje alergiczne, występujące przy zabiegu laminacji rzęs to niesamowicie rzadka sytuacja, aczkolwiek w momencie ich wystąpienia przyszła mama musi mieć świadomość, że często w ciąży niemożliwe jest podanie leków antyhistaminowych, które łagodzą objawy alergii. Podczas zabiegów laminacji rzęs, najczęściej uczulającym składnikiem jest PPD, czyli nieodzowny składnik henny oraz farbek.
Kwas tioglikolowy – obiekt gorących dyskusji w kontekście wpływu na ciążę
Stylistki w całej Polsce, poza alergiami, które mogą narazić bezpieczeństwo kobiety jak i dziecka, wspominają, że kwas tioglikolowy – składnik produktów do laminacji brwi i rzęs, który jest najważniejszą składową ostatecznego efektu laminacji, ma działanie teratogenne ( działanie toksyczne na zarodek oraz płód).
Na ten moment, nie ma badań, które wskazywałyby na to, że preparaty do laminacji, czy inne zawierające kwas tioglikolowy są toksyczne dla płodu i kategorycznie nie powinny być używane w ciąży. Jedno z badań mówi, że kwas ten nie był badany na ludziach i nie powinien mieć żadnych negatywnych skutków ubocznych na kobietę w ciąży, z kolei drugie badanie wykonane na szczurach oraz królikach nie wykazało żadnych skutków teratogennych w kwasie tioglikolowym.
Nie posiadając jednoznacznej odpowiedzi, oraz nie do końca znając wpływ kwasu tiglikolowego na ludzi ogółem, a tym bardziej na kobiety w ciąży, ciężko wydać jednoznaczny osąd oraz wystosować jednogłośną radę do wszystkich przyszłych mam. Mimo wszystko, dopóki nie mamy jasnej odpowiedzi na to pytanie, nie zaleca się stosowania preparatów zawierających kwas tioglikolowy w ciąży.
Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji o zabiegu, skonsultować wszystkie aspekty wizyty ze swoim lekarzem.
Czy istnieją alternatywy dla kobiet w ciąży?
Oczywiście! Jest wiele alternatyw, dzięki którym będziemy mogli utrzymać brwi i rzęsy w dobrej kondycji nawet podczas ciąży, nie martwiąc się możliwymi reakcjami alergicznymi, czy negatywnymi skutkami. Najlepiej sprawdzą się naturalne olejki do pielęgnacji brwi i rzęs, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej struktury oraz poziomu nawilżenia co sprawi, że brwi i rzęsy – mimo braku żadnych zabiegów chemicznych, będą imponować blaskiem oraz witalnością.
Efekty po zabiegu – czy w ciąży laminacja nie wychodzi?
Ciąża to okres w życiu kobiety, w którym przechodzi ona największe zmiany hormonalne. Te zmiany, które mają przygotować przyszłą mamę na rodzicielstwo, mogą skutecznie zaprzepaścić marzenia o idealnie wystylizowanych brwiach, czy rzęsach, ponieważ hormony w ciele ciężarnej kobiety mają bezpośredni wpływ na efekt końcowy takich zabiegów jak laminacja brwi czy rzęs. Ciąża może wpłynąć na efekt i jego trwałość. Efekt pozabiegowy jest ciężki do przewidzenia, przez to doświadczone stylistki odradzają wykonywania tego typu zabiegów w ciąży.
Konsultacja z lekarzem – najlepsza opcja dla zachowania wewnętrznego spokoju przyszłej mamy
Jeśli bardzo zależy Ci na poprawieniu wyglądu swoich brwi i rzęs , ale wciąż nie jesteś pewna bezpieczeństwa zabiegu, koniecznie skonsultuj temat stylizacji brwi lub rzęs ze swoim lekarzem. Twój lekarz, opierając się na swoim doświadczeniu podpowie Ci, czy pożądany przez Ciebie zabieg jest bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka.