To pytanie, często zadają sobie wiele początkujących w branży beauty. Sama inwestycja może nie należy do najdroższych, które spotykają właściciele salonów kosmetycznych, ale na pewno jest to duża decyzja wymagająca czasu i zaangażowania. W tym artykule, poruszymy wszystkie najważniejsze elementy, które z pewnością pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.
Opinie Booksy – Co mówią inni właściciele salonów beauty?
Booksy, to prężnie rozwijająca się i obecnie największa platforma do rezerwacji w branży Beauty. Mimo, że Booksy ma ogromną bazę klientów ze strony klientów jak i samych biznesów, to zdaje się, że oprogramowanie ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Największe zarzuty ze strony właścicieli firm to między innymi: agresywnie rosnące ceny (abonamentu jak i prowizji), stronnicze rozpatrzanie reklamacji, czy słaba komunikacja z obsługą klienta. Mimo to, Booksy ma wiele lojalnych, zadowolonych klientów, którzy często od wielu lat z sukcesami korzystają ze wspomnianego systemu.
Cennik Booksy – Ile kosztuje Booksy dla firm?
W momencie pisania tego artykułu, abonament miesięczny według cennika Booksy kosztuje 135zł netto + VAT. Za każdego dodatkowego pracownika zapłacisz 35zł netto + VAT. Czy jest to cena wygórowana? To pozostawiamy do indywidualnego rozpatrzenia. Jest za wiele czynników, aby jednoznacznie stwierdzić, czy ta inwestycja będzie dla Ciebie opłacalna. Na ten moment, obie wersje systemu, czyli Booksy Biz Pro oraz Booksy Biz Lite są w tej samej cenie. Warto jednak mieć świadomość, że Booksy to aplikacja z wyższej półki cenowej, w porównaniu do innych tego typu platform, więc to ile kosztuje nie powinno nikogo dziwić, jest to najlepiej rozwinięte miejsce z największą bazą klientów w całej branży, więc cennik z wyższymi kwotami niż konkurencja nie jest zaskoczeniem.
Booksy Boost – Czy warto korzystać z promowania?
Jednym z niezaprzeczalnych wyróżników jest opcja promowania w wewnętrznej wyszukiwarce, a konkretnie usługa Booksy Boost. Mając już świadomość, że Booksy oferuje jedną z największych baz potencjalnych klientów w Polsce, rozsądnym wyjściem jest skorzystanie z usługi, która pomoże w większej ekspozycji Twojego salonu, a co za tym idzie w pozyskiwaniu nowych klientów. Promowanie Booksy Boost polega na wyświetlaniu Twojego biznesu wyżej niż biznesy tych, którzy wspomnianego promowania nie mają. Booksy oczywiście bierze pod uwagę więcej czynników takie jak opinie, częstotliwość uzupełniania portfolio, czy odległość salonu od klienta.
Prowizja Booksy Boost – Ile prowizji bierze Booksy?
Obecnie spółka Booksy International pobiera prowizje jedynie od klientów pozyskanych dzięki Booksy Boost. Jeśli nie korzystasz z Booksy Boost – nie zapłacisz prowizji. Jeśli jednak zdecydujesz się na promowanie swojego salonu, gabinetu, czy kliniki, musisz liczyć się z dość wysoką prowizją. Informację, którą otrzymasz przed nawiązaniem współpracy z Booksy brzmi następująco: „Wysokość prowizji za Booksy Boost przy umowie na 12 miesięcy to 35% + VAT. W przypadku umowy na czas nieokreślony prowizja wynosi 45% + VAT”. Czyli dla przykładu jeśli masz w swojej ofercie zabieg laminacji brwi o wartości 140zł, to w ramach samej prowizji odprowadzisz do Booksy 49zł + VAT w przypadku umowy na rok, a w przypadku umowy na czas nieokreślony 63zł + VAT. Czy jest to duży procent? Wiele Właścicielek salonów beauty mówią, że tak, ale mimo to korzystają z takich rozwiązań z prostego powodu. Nie mają wiedzy, umiejętności, czasu, zasobów lub pieniędzy na wdrożenie innych działań marketingowych przez co są niejako uzależnione od rozwiązania oferowanego przez Booksy.
Podsumowując, prowizja Booksy może dla wielu wydawać się wysoka, każdy przypadek jednak jest do indywidualnego rozpatrzenia. Każdy biznes w branży beauty jest inny – każdy ma trochę inne koszta i marże przez co rentowność tego typu usługi nie jest taka oczywista.
Blokada klienta w Booksy – Czy można zablokować rezerwacje Klienta?
Dla wielu Właścicielek jest to kluczowe pytanie i częsty problem. Klienci, którzy nagminnie łamią regulamin, czy nie zjawiają się na wizyty to zmora dla wielu salonów. Nie trzeba mieć ogromnego doświadczenia w branży, żeby przekonać się na własnej skórze ilu problemów może przysporzyć wspomniany typ Klienta. W dużym skrócie: Tak, możesz zablokować Klienta z poziomu panelu. W Booksy jest to bardzo prosty proces, a po zablokowaniu takiego klienta, masz pewność, że nie będzie miał on już możliwości rezerwacji w twoim salonie.
Booksy Biz Pro vs Booksy Biz Lite
Booksy Biz Pro oraz Booksy Biz Lite to dwie różne wersje Booksy dla biznesu, o różnym stopniu zaawansowania. Wersja Lite jest bardzo przejrzysta i prosta. Jest to idealna wersja dla jednoosobowych działalności, które nie przykładają wagi do analiz, nie zatrudniają pracowników, czy nie sprzedają produktów. Booksy Biz Pro, to wersja dla osób, które chcą mieć wgląd oraz kontrolę nad każdym możliwym elementem biznesu.
Z opinii wielu Właścicieli i Właścicielek salonów kosmetycznych, Booksy Biz Pro to jedyna słuszna wersja Booksy, jeśli chcesz świadomie rozwijać swój salon. W Booksy Biz Pro nie brakuje opcji analitycznych, sprzedażowych i jest świetnym programem do zarządzania stanem magazynowym Twojego salonu.
Podsumowanie
Booksy to bezdyskusyjnie największa tego typu aplikacja, z największą bazą klientów, więc jeśli twoim priorytetem jest dynamiczne pozyskiwanie nowych klientów, a nie masz wspomnianych zasobów, aby prowadzić działania marketingowe na własną rękę, Booksy oraz promowanie Booksy Boost zdaje się być najlepszym pomysłem, a możliwości wyboru oraz dostosowania systemu do swojego poziomu zaawansowania (Booksy Biz Pro/Booksy Biz Lite) pozwalają w dużej mierze spersonalizować sposób prowadzenia biznesu. Z drugiej strony, jeśli działasz na rynku dłuższy czas, niepotrzebna Ci szybka dynamika wzrostu lub masz możliwość prowadzenia marketingu we własnym zakresie, wybór Booksy Boost’a najprawdopodobniej nie będzie najlepszym pomysłem.