Stylizacja brwi towarzyszy ludziom setki lat, a z dekady na dekadę zmieniają się trendy w stylizacji, moda oraz preparaty czy kosmetyki, które mają za zadanie zapewnić nam efekt, którego w danej chwili oczekujemy. Nie jest dziwne więc, że bardziej zastanawiamy się nad tym, jak nasze brwi wyglądają i jakie wrażenie robią na innych, a nie jakie mają realne zadanie i czym w ogóle są. W tym artykule, pochylimy się nad esencjalną rolą brwi oraz spróbujemy odpowiedzieć dlaczego są one tak ważne w życiu człowieka.
Czym są brwi?
Brwi (supercilium) to łukowata wypukłość na kości czołowej nad oczami, którą porastają krótkie włoski. Różnią się one budową od włosów, które możemy znaleźć na innych częściach ciała, a konkretnie włoski te, należą do grupy szczeciniastej. Jest to element ciała, który możemy zaliczyć do najbardziej ruchliwych w całym ciele.
Do czego służą brwi?
Podstawową funkcją brwi w ludzkim ciele jest ochrona oczu. Funkcja ta, ma skutecznie chronić oczy przed potem, deszczem, śniegiem i zanieczyszczeniami, a ich konstrukcja pozwala na odprowadzanie zanieczyszczeń poza wrażliwy obszar oka. W przypadku kontuzji głowy, chroni także oczy przed dostaniem się krwi. Według niektórych badań, służą one także komunikacji niewerbalnej i właśnie ta rola jest dominującym aspektem w istnieniu obecnej formy brwi.
Rola genetyki w brwiach
Moglibyśmy zakładać, że wygląd naszych brwi, ich kształt grubość czy gęstość zależy od wielu faktorów mocno powiązanych z naszym stylem życia. Ilość i jakość snu, dieta, poziom stresu czy odpowiednia pielęgnacja to na pewno wielki krok, aby zagęścić brwi i stymulować je do wzrostu, aczkolwiek większość sukcesu leży jednak po stronie naszych genów, czyli tego co dostaliśmy od naszych przodków. W stosunkowo świeżym badaniu z 2023, naukowcy odkryli wśród europejskich osób korelacje między konkretnymi genami, a grubością i gęstością brwi. Badania w poprzednich latach udowodniły tę samą koneksję w grupach latynoskich oraz chińskich. Daje to jasny sygnał, że czasami po prostu nie jesteśmy całkowicie zmienić gęstości czy grubości włosków brwi.
Rozwój komunikacji w gatunku ludzkim i rola brwi
Według wcześniej wspominanych badań z 2018 roku, funkcja ewolucyjna brwi nie do końca ma leżeć tylko w sferze ochronnej. Naukowcy prowadzący badania zasugerowali zgoła inną teorię. Według nich, brwi mają spełniać w większości rolę komunikacyjną. Mają odpowiadać za ekspresję, a za pomocą napięcia i relaksacji mięśni twarzy, które odpowiadają za ruch brwiami, mamy mieć możliwość skuteczniejszego przepływu informacji na temat naszych emocji czy sytuacji, w której się znajdujemy. Według badaczy, to właśnie dlatego na przełomie lat, czaszka człowieka przystosowała się do bardziej widocznego eksponowania brwi, a przez to sporych rozmiarów grzbiet nad oczodołami po prostu zniknął.
Brwi jako element identyfikujący
Włoski brwi mają jeszcze jedną kluczową cechę – Identyfikacja. Dzięki naszym brwiom ludzie z naszego otoczenia mogą z łatwością nas rozpoznać. W badaniu „The role of eyebrows in face recognition” wykazano, że brak brwi zaburza możliwości rozpoznawania twarzy bardziej niż brak obecności samych oczu. To znaczy, że wbrew pozorom oczy są mniej charakterystyczne niż brwi. Ta informacja jeszcze bardziej sugeruje, że brwi to jedne z kluczowych elementów twarzy, które mogą determinować nawet takie cechy jak atrakcyjność danej osoby.
Dlaczego brwi są tak ważne?
Już wiemy, że brwi spełniają funkcję ochronną, identyfikacyjną i komunikacyjną. Bez wątpienia te cechy mówią same za siebie w kontekście wartości brwi w codziennym życiu każdego człowieka, a to pokazuje dlaczego brwi przez setki lat były w centrum uwagi w kontekście upiększania twarzy i zwiększania atrakcyjności.
Dlaczego stylizujemy brwi?
Brwi mają niesamowitą moc. Z pomocą odpowiedniej stylizacji i mikro zmian możemy ukryć małe defekty i podnieść swoją atrakcyjność. Doświadczone stylistki brwi wiedzą jak optycznie powiększyć małe oczy lub optycznie skorygować dysproporcje i asymetrię. Odpowiedni kształt i ułożenie brwi może nadać definicji Twojej twarzy, nadać jej emocji lub dodatkowych cech, które uatrakcyjnią Twój wygląd. W badaniu z 2016 roku udowodniono, że w momencie ingerencji w kształt i ułożenie brwi zachodzi tzw. Złudzenie Delboeufa, dzięki któremu możemy optycznie powiększyć rozmiar oczu, a jak wiemy dzięki badaczom z Białegostoku, atrakcyjność jest bezpośrednio powiązana z takimi elementami jak wielkość nosa ust czy właśnie z wielkością oczu.
Brwiowa ewolucja w ciągu lat
Zainteresowanie brwiami sięga 2500 roku p.n.e., kiedy to egipscy mężczyźni i kobiety nosili mocny makijaż, aby podkreślić swój wygląd. Ich stylizacje oczu i brwi musiały rzucać się w oczy, być mocne i wyraziste. Z drugiej strony w Starożytnej Grecji kładziono nacisk na naturalne stylizacje. Zamężne kobiety nie malowały się, za to kobiety niezamężne delikatnie podkreślały swoje brwi. Jeszcze poźniej mieliśmy japońskie Hikimayu, czyli zabieg polegający na usuwaniu swoich naturalnych brwi oraz malowanie smugi, które miały imitować brwi wysoko przy lini włosów. Od lat 20. królowały cienkie, wręcz symboliczne brwi, a po tej modzie mieliśmy wiele trendów, które były wyznaczane przez gwiazdy filmowe czy celebrytki. Ostatnimi laty, mimo tego, że na tronie zabiegów na brwi cały czas jest laminacja brwi czy henna pudrowa to możemy zauważyć silną chęć wyróżnienia się i indywidualizmu. Zwłaszcza młode kobiety, nie boją się eksperymentować i wyznaczają trendy, aby później móc przełamywać schematy. Dzięki temu, obecny brwiowy świat jest tak kolorowy, dynamiczny i zaskakujący.